Cała Europa na wojnie z TSUE? „Śladowe zjawisko, a nie jakiś powszechny kierunek” – rozmowa z dr. hab. Maciejem Taborowskim

„Krajowe sądy najwyższe i trybunały konstytucyjne testują granice kompetencji TSUE. Takich spraw nie ma wiele, w 60-letniej historii integracji europejskiej można je zliczyć na palcach obu rąk. To naprawdę śladowe zjawisko, a nie jakiś powszechny kierunek.”

Wywiad z dr. hab. Maciejem Taborowskim, zastępcą RPO, specjalistą prawa unijnego i członkiem naszego Stowarzyszenia otwiera oczy na wiele kwestii związanych z obecną sytuacją polskiego sądownictwa i mówi m.in. o tym:

Kto jeszcze oprócz Polski ma lub miał konflikt z TSUE?

Czym jest oś integracji UE, jak naprawdę wygląda i czy sprawdza się w dniu dzisiejszym?

Co powinien zrobić polski rząd?

Czy sytuacja Polski jeszcze jest do naprawienia?

“Tutaj mamy pierwszy raz do czynienia z sytuacją, w której orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego zaczyna iść w kierunku obniżania poziomu ochrony polskich obywateli w stosunku do prawa UE” – komentuje zastępca Rzecznika.