– Jeśli przestaniemy reagować, z obywateli zmienimy się w poddanych – mówi adw. Michał Bukowiński, członek naszego Stowarzyszenia

– Nasza demokracja upada powoli, stopniowo. Objawy tego upadku widoczne są w sferze prawa i w działaniach władzy, w tym również w zmianie zachowania Policji – mówi mec. Michał Bukowiński, który zdecydował się pro bono reprezentować Renatę Mazurowską, uczestniczkę spaceru pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego.”

„Pani Renata Mazurowska spacerowała 3 maja pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego razem z innymi obrońcami wartości konstytucyjnych. Policja uznała spacer za nielegalne zgromadzenie i legitymowała uczestników. Dlaczego zdecydował się Pan pro bono ją reprezentować?”

„Od dłuższego czasu staram się w miarę możliwości pomagać grupom obywatelskim i ruchom społecznym, które stają w obronie państwa prawa. Ich aktywność jest bardzo ważna dla nas wszystkich i jednocześnie bliska powołaniu adwokatury, jakim jest obrona praw i wolności obywatelskich. Przebieg interwencja Policji 3 maja i sposób, w jaki potraktowano, przy okazji legitymowania, panią Renatę tak głęboko naruszał podstawowe prawa obywatelskie, że poczułem się w obowiązku zaangażować w tę sprawę. Czynność legitymowania pani Renaty podjęto bezpodstawnie i przeprowadzono z naruszeniem obowiązujących procedur. Policja nadużyła też środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze nie tylko unieruchomili legitymowaną, ale też przeciągnęli ją za ręce kilkanaście metrów. Wszystko tylko dlatego, że wybrała się na spacer w święto Konstytucji 3 maja.”

Tekst pochodzi z portalu Express Bydgoski

Pełna treść artykułu: Express Bydgoski „Jeśli przestaniemy reagować, z obywateli zmienimy się w poddanych – mówi bydgoski adwokat”