Lektury Prof. Hołdy. Spotkanie 7: „Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”

Kolejne, siódme spotkanie z „Lekturami Prof. Hołdy” poświęcone zostało dyskusji na temat książki Grzegorza Motyki pt. „Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947”i odbyło się w dniu 25 marca 2013 r. o godz. 19.00 w księgarni Wrzenie Świata przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie.

„Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947” to historyczny obraz wyjątkowo trudnego okresu w dziejach dwóch sąsiednich narodów, wydany w 2011 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Książka została wyróżniona Nagrodą Historyczną „Polityki” 2012. Z uzasadnienia Jury: „książka Grzegorza Motyki sięga trzewi. Aż do bólu otwarcie mówi o stosunkach polsko-ukraińskich i wzajemnym rachunku krzywd. Nie jestem pewien, czy empatia, z jaką autor pisze o Ukraińcach (skrupulatnie wyliczając przy tym zbrodnie nacjonalistów zza wschodniej granicy), spotka się z empatią polskiej opinii publicznej, ale taki jest już los rzetelnego badacza.”

Głównym gościem spotkania był Autor książki – prof. Grzegorz Motyka – historyk, publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, od 2011 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

W charakterze komentatorów wystąpili:

– ojciec Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, Prezes Fundacji „Ponad Granicami” im. Św. Jacka Odrowąża

Łukasz Witt-Michałowski – reżyser teatralny, dyrektor Sceny Prapremier InVitro w Lublinie, reżyser przedstawienia „Aporia ’43” nawiązującego do rzezi wołyńskiej

Rolę moderatora dyskusji objął dr Adam Bodnar – Członek Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Z. Hołdy.