Zaproszenie na konferencję – Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, Stowarzyszenie Sędziów IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS oraz Uniwersytet Warszawski

zapraszają na konferencję:

„Sędziowie i adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918 – 2018. Czy historia może nas czegoś nauczyć?”

7 grudnia 2018 r., godz. 10.00 – 15.30 Uniwersytet Warszawski Collegium Iuridicum II, Lipowa 4

Inspiracją Konferencji była myśl, że na przestrzeni ostatnich stu lat historia Polski wymagała od każdego, ale szczególnie od sędziów i adwokatów, odważnej i jasnej postawy wobec wyzwań, które ze sobą niosła.
W stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, Historia znów wzywa nas do jasnych deklaracji.
Temat konferencji łączy ze sobą sędziów i adwokatów, gdyż to właśnie te zawody prawnicze przenikały się – Sędziom w czasach opresyjnych dając możliwość służby w szeregach Adwokatury, a Adwokatom, w czasach budowania niezależnego sądownictwa, orzekania w imieniu Rzeczypospolitej.

Wykład wprowadzający wygłosi – prof. A. Strzembosz.
Pierwsza część konferencji to relacja historyczna: dotycząca budowania Niepodległości i dalszych skomplikowanych losów II RP z postacią sędziego i adwokata A. Mogilnickiego, lat 1944 – 1980, i lat 1981 – 1989. W tej części swoimi refleksjami podzielą się nami adw. Stanisław Rymar, prof. A. Friszke, SSN T. Flemming-Kulesza.
W drugiej części przewidzieliśmy dyskusję (do udziału w niej zachęcamy także publiczność), na temat tego jak wiedza o postawach sędziów i adwokatów wobec władzy, w minionych 100 latach, może nam pomóc w podejmowaniu wyborów teraz i w przyszłości. W dyskusji wezmą udział adw. Ewa Milewska – Celińska, adw. Henryk Romańczuk, adw. Krzysztof Stępiński, adw. Michał Wawrykiewicz. Dyskusję poprowadzi sędzia Marta Kożuchowska – Warywoda.

Program Konferencji:

10.00 – 10.30 Otwarcie:
prof. Małgorzata Gersdorf I Prezes Sądu Najwyższego
i adw. Jacek Trela Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

10.30 – 10.50 wykład wprowadzający:
prof. Adam Strzembosz

10.50 – 11.50 panel wykładowy/prowadzenie Sędzia Maciej Czajka
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Rymar: Sędziowie i adwokaci II RP (lata 1918-1939)
prof. Andrzej Friszke: Sędziowie i adwokaci czasów różnych (lata 1944 – 1980)
SSN Teresa Flemming-Kulesza: Sędziowie i adwokaci w latach 1980-1981 i w okresie stanu wojennego

12.00 – 12.30 przerwa kawowa

12.30 – 14.30 panel dyskusyjny/prowadzenie Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda: