„Z raportów krajowych i zagranicznych instytucji wynika, że Polska od lat ma problem z właściwym zabezpieczeniem praw osób przebywających w policyjnych pomieszczeniach dla zatrzymanych, w tym do bezzwłocznego dostępu do adwokata, do powiadomienia osób trzecich o zatrzymaniu oraz dostępu do badań medycznych. Brakuje też skutecznego systemu identyfikacji obrażeń fizycznych osób zatrzymanych. Dla Magazynu TVN24 pisze prawniczka Maria Ejchart-Dubois, członkini Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.”

Dziś żyjemy w wolnym kraju. Wolnym, również dzięki takim osobom, jak nieżyjący już Jan Olszewski. Zmienił się system, zmieniło się prawo, zmieniła się policja. Dlaczego więc poradnik Olszewskiego znów staje się aktualny i potrzebny? Bo państwo o zapędach autorytarnych, które walczy z oponentami, działaczami społecznymi, mniejszościami, kieruje się nienawiścią i lubi dzielić ludzi, nie zmienia metod działania. Ma tendencję do przekraczania nienaruszalnych granic praw człowieka, nadużywania uprawnień przez funkcjonariuszy i pokazywania, kto „rządzi”, a kto ma się bać. Policja w takim państwie zazwyczaj się brutalizuje i krok po kroku – często niezauważalnie, przesuwając granice akceptacji społecznej swoich zachowań – odbiera prawa obywatelskie.”

„Po wydarzeniach warszawskiej tęczowej nocy 7 sierpnia tego roku, ale też wcześniejszych zatrzymaniach i policyjnych interwencjach, do których doszło w ostatnich latach rządów PiS, musimy więc wrócić do dyskusji o (naruszanych) granicach podstawowych praw człowieka, takich jak wolność osobista, bezwzględny zakaz tortur i innych form niewłaściwego traktowania, nieproporcjonalnego używania siły i odpowiedzialności państwa i funkcjonariuszy za te naruszenia. Może zresztą tej dyskusji nigdy tak naprawdę nie zakończyliśmy, bo temat nie jest przecież nowy.”

Tekst pochodzi z portalu TVN24

Pełna treść artykułu: TVN24: Maria Ejchart-Dubois-Dubois: „Ciągle mamy nieodrobioną jedną z podstawowych lekcji w demokratycznym społeczeństwie”