Tydzień Konstytucyjny – najczęstsze pytania
Przed rozpoczęciem VIII. edycji Tygodnia Konstytucyjnego publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z jego organizacją:
1. Czy zajęcia mogą odbyć się poza wyznaczonym terminem trwania Tygodnia Konstytucyjnego?
Dokładny termin zajęć szkoła ustala bezpośrednio z prawnikiem. Mogą Państwo dostosować termin warsztatów do swoich preferencji. Nie muszą one odbywać się w oficjalnym okresie trwania programu. Stowarzyszenie przekaże Państwu mailowo dane kontaktowe do szkoły i prawnika.
2. Jaki jest sugerowany czas trwania zajęć w ramach Tygodnia Konstytucyjnego?
Czas trwania zajęć uzależniony jest wyłącznie od ustaleń prawnika ze szkołą, Państwa preferencji i możliwości czasowych. Zajęcia w formie stacjonarnej trwały zazwyczaj 2 godziny lekcyjne.
3. Jaki jest minimalny wiek uczestników zajęć w ramach Tygodnia Konstytucyjnego?
Ze względu na to, że w tym roku zajęcia prowadzone będą w formie zdalnej, pierwszeństwo uczestnictwa w zajęciach przysługuje uczniom klasy 6 szkoły podstawowej i starszych. Stowarzyszenie akceptuje jednak prowadzenie warsztatów dla młodszych dzieci w przypadku, kiedy szkoła dokona indywidualnych ustaleń w tym zakresie z konkretnym prawnikiem.
4. Jakie materiały Stowarzyszenie zapewnia prawnikom?
Stowarzyszanie udostępnia prawnikom:
- opracowane kazusy do wykorzystania podczas zajęć z młodzieżą;
- podręcznik opracowany we współpracy z Kooperatywą Trenerską „Jak ciekawie uczyć
o Konstytucji i prawie?” oraz - materiały opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej dotyczące prowadzenia zajęć
w formie zdalnej
5. Czy prawnicy mają obowiązek korzystać z materiałów przekazanych przez Stowarzyszenie?
Materiały Stowarzyszenia mają za zadanie ułatwić prawnikom pracę z uczniami i ograniczyć czas, jaki muszą Państwo poświęcić na przygotowanie do warsztatów. Korzystanie z nich nie jest obowiązkiem prelegentów. Mogą Państwo oczywiście samodzielnie przygotować zajęcia, prezentacje, kazusy itp. na potrzeby prowadzonych przez Was lekcji.
6. Czy do szkoły może przyjść konkretny prawnik / czy mogę poprowadzić zajęcia w konkretnej szkole?
Takie rozwiązanie jest możliwe jeżeli do programu zgłosiła się konkretna szkoła i konkretny prawnik. Najlepsze rozwiązanie stanowi samodzielne nawiązanie kontaktu z prawnikiem/szkołą i opisanie dokonanych ustaleń w „uwagach dodatkowych” przy okazji zgłoszenia do programu. W przeciwnym wypadku nie możemy Państwu zagwarantować realizacji zawartej w zgłoszeniu prośby.
7. Czy warsztaty w konkretnej szkole może poprowadzić np. Rzecznik Praw Obywatelskich lub prof. Marcin Matczak?
Nie realizujemy tego typu próśb. Szkoły dobierane są do prawników wyłącznie na podstawie wskazanych w zgłoszeniach terminów zajęć lub indywidualnych uzgodnień dokonanych przez obie strony.
8. Na jakiej platformie odbędą się zajęcia?
Rekomendujemy, aby to szkoły generowały link na platformie, z której korzystają i udostępniały go przydzielonemu prawnikowi. Szczegółowe ustalenia należy poczynić bezpośrednio między szkołą a prawnikiem, po uzyskaniu danych kontaktowych. Warto zrobić to przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeżeli potrzebna będzie instalacja wskazanego przez szkołę programu.
9. Jak technicznie przygotować się do zajęć?
W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, tj. komputera, tabletu bądź telefonu. Prosimy o zalogowanie się na zajęcia 5 minut przed planowanym czasem ich rozpoczęcia i zadbanie aby zalogować się pod swoim imieniem i nazwiskiem. Zapewne podczas zajęć obecny będzie nauczyciel, który będzie czuwał nad stroną techniczną przebiegu zajęć.